Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler

 

için büyük bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Amerika'nın en kalabalık şehri olan New York, pek çok kültürün kaynaşma noktası. Rennert International'daki Lavya Yalamanchi’ye göre, bu kadar geniş bir uluslararası alanda yaşamak ve okumak için harika bir fırsatlar sunuyor. "Gün geçtikçe İngilizce kalıpları gerçekten ezberleyip, birçok farklı aksanla konuşabilirsiniz."

“Öğrenciler geldiğinde, evinin bir parçasını rahatlıkla burada bulabilir, dil yada yiyecek farketmez -  bu da kültür şokunu hafifletmeye ve yeni bir ülkede yaşama geçişini kolaylaştırır.” diyor şehirdeki Léman Manhattan Hazırlık Okulu'ndaki Josh Anchors.

Çok kültürlülük ve etnik topluluklar tarafından yerel olarak yapılan katkılar, New York şehrinin metropolüyle de sınırlı değildir. Newark da çok çeşitli bir yapıya sahip, İtalyan çiftçiler ve daha sonra Portekizliler tarafından kent kolonileşmiştir.

Saint Rose College, New York Eyaleti'nin başkenti Albany'de yer almaktadır. Tara Heffernan, Albany'nin Başkent Bölgesi'nin kültürel çekirdeğini oluşturduğunu ve etnik restoranlarla dolu tarihi Lark Caddesi'nde bir gezintiye gitmenizi öneriyor.

New York City'de, New York Language Center’ın, öğrencilerin ünlü workshopları gezerken, bir beysbol maçı izlerken ya da tarihi bir mahalleyi gezerken birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlayan “ücretsiz workshoplardan yararlanabileceği dört okul var.” diyor Barbara Dick.

İsviçre'deki Linguista Bern'den Barbara Loosli, kentin şöhretinin konuştuğunu ve pop kültürünün saygınlığını artırdığını söylerken “Kültürlerin karışımı, New York okullarında gerçekten farklıdır. New York pek çok uluslararsı öğrenciye tanıdık geliyor.” diyor.

Tabii ki şehir, Empire State Binası, Central Park, Beşinci Cadde, Broadway ve Times Meydanı gibi ünlü yerler ile akla geliyor. Ancak bu ikonik noktaların yanı sıra, “New York City, Çalışma Grubu'nun Laina MacRae'ye göre 1,700'den fazla park, oyun alanı ve dinlenme tesisine sahiptir.

Yine de çoğu ziyaretçi Manhattan'ı New York'u düşündüklerinde düşünür, ancak şehrin kendisi aslında beş ilçeden oluşur: Brooklyn, Queens, Staten Island ve Bronx. “Queens, tüm ABD'nin en etnik çeşitliliğine sahiptir. Her hafta keşfetmek için farklı bir mahalle seçin. Oraya metroyla gidin ve etrafta dolaşın. Buna ek olarak, şehir düşünüldüğünden daha güvenlidir, hatta Harlem gibi kötü şörhetli yerler bile." diyor, ILSC New York'tan David Hughes.

 

Seyahat

New York'ta keşfedilecek 140.000 kilometrekareden fazla alan vardır. Barbara Dick, “New York'un 24 saat kesintisiz çalışan geniş bir toplu taşıma sistemi var” diyor. Summer Study Programs'dan Mike Sirowitz, tüm öğrencilere şehir içi otobüs ve metroların sınırsız kullanımı için bir NYC Metrocard verileceğini belirtiyor. Diğer yandan, Albany'nin Saint Rose öğrencileri de yerel bölgedeki otobüslere ücretsiz erişim hakkına sahiptir. Newark'taki daha ucuz ücretler için öğrenciler “NJ Transit ile öğrenci taşımacılığı indirimleri için bir mektup talep etmeli”, diye tavsiye ediyor Jerry Harvest.

 

Yüksek Çizgi

“Manhattan'ın Batı Yakası'ndaki bu yükseltilmiş parkı ziyaret etmek, güzel bir günde mükemmel bir etkinlik” diyor New York Language Center’dan Barbara Dick, “aynı zamanda demiryolu parçalarının olduğu yerde yürürken tarihte bir yürüyüşe çıkabilirsiniz, trenler eskiden bu bölgede şehre mal getirirdi. Şimdi, modaya uygun Manhattan mahallelerinin hemen yakınlarında takılmak için harika bir yer” diyor. Rennert International'dan Lavya Yalamanchi, “Her gece, yıldızları izlemek için buraya gelebilirsiniz.”

 

Eyalet Başkenti - Albany

Tarih ve güzel mimari için Albany’i ziyaret edin; Bu, 1880'lerden beri New York'ta hükümetin yeri oldu ve elle inşa etmek 25 yıl sürdü. “Capitol çoğu günlerde turlar düzenliyor ve hatta sonbaharda perili turlar yapıyor. Capitol'u ve çevresini hem yerde hem de daha sonra Corning Tower'ın tepesine çıkmak için açık bir gün seçmelisiniz, en iyi manzarayı görmenin yolu bu.” diyor, Tara Heffernan.

 

Coney Island Mermaid Parade

Haziran sonu geçit töreni, yaz mevsiminin başlangıcını hava şartlarından bağımsız olarak kutluyor ve 20. yüzyılın başlarındaki Coney Adası Mardi Gras geçitlerine saygı niteliği taşıyor. Her yıl deniz kenarı ve deniz canlılarının her şekli ve büyüklüğü temsil edilir. Mermaid Parade, daha önce Lou Reed ve Queen Latifah'ın da aralarında bulunduğu, eğlencenin önde gelen isimlerinden aldığı rolleri de içeriyor. "South Street Seaport ve Brookfield Place'deki finans bölgesinde düzenlenen yeni ve bazen garip müzik ve etkinliklerin harika bir yaz festivali" diyor, ILSC New York'tan David Hughes.

 

Tekne gezisi

Öğrenciler ziyaretlerini kaldırımdan çıkarmalı ve Özgürlük Heykeli ve Brooklyn Köprüsü de dahil olmak üzere sudan en iyi New York manzarasını görmelidir. Léman Manhattan Hazırlık Okulu'ndaki Josh Anchors, “Bir tekne turu, huzurlu bir ortamda ünlü manzarasını görmek için harika bir yoldur ve bu ikonik fotoğraflardan bazılarını çekebilirsiniz” diyor. “Başka bir alternatif Staten Island Feribotu. Bu ücretsiz ve isterseniz başka bir bölgeyi keşfetmeye devam edebilirsiniz.”

 

Sanat ve Spor Merkezi

Sevgiyle 'The Rock' lakaplı bu kapalı alan Newark'ın yeniden canlandırılmasında büyük rol oynamıştır. Merkez 2007'de açıldı ve şuanda da hokey takımı New York Devils’ın evi konumunda. Burada öğrenciler bir oyun ya da konser etkinliğine katılabilir. Harvest Institute'taki Jerry Docarmo’nın söylediğine göre “Ülkedeki en muhteşem konser mekanlarından biri ve her büyük yıldız burada performans gösteriyor.”

 

Kültür ve yemek rehberi:

İster hızlı bir atıştırma ya da akşam yemeği deneyimi için olsun, Albany mahallelerinde bol bol seçenek var. Saint Rose Koleji'nde Tara Heffernan, “Yerel favorilerden birkaçı, bir spor barı, Bombers, bir börekçi  ve Crave, yeni bir burger yeri. Albany'de brunch için, hafta sonları Café Madison'ın dışında sıra beklemeye de hazırlanın.”

Güneyde, Newark'ta, Brezilya usulü barbekü için Brasilia Grill'i ve Hobby's Deli' denenmelidir.

Yılda 50 milyondan fazla ziyaretçi alan New York City, geziler arasında bir şeyler atıştırmak için çok uygun bir yer. Bir gıda sermayesi olarak ünlü aşçılar, uzman kuruluşlar ve kaldırımlarda gurme gıda kamyonları tarafından işletilen bir dizi upmarket restoran bulunur. New York Language School’dan Barbara Dick, “Astoria'da Yunan, Jackson Heights'ta Hint, Brighton Beach Brooklyn'de Rus ve Flushing'de Çin yemekleri meşhur.” diyor.

“En ikonik New York yemekleri, sosisli sandviçler, simit ve pizzalar” diyor, Léman Manhattan Hazırlık Okulu'ndan Josh Anchors. Coney Island'daki Nathan's Hot Dogs, Rennert International'da Lavya Yalamanchi'nin beğenisini kazanmış.

Aynı zamanda Manhattan'daki Momofuku'yu ucuz Japon yemekleri için önerir. Başka bir yerde Shake Shack klasik Amerikan hamburger ve milkshake sunar ve Lower East Side'daki Katz's Deli, ünlü New York pastırmalı sandviç için bir zorunluluktur. Açık havada yemek yemek için, Smorgasburg ve Broadway Bites, aşçıların, esnafın ve baristaların mutfak kreasyonlarını sergilediği iki açık hava pazarıdır.


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.